Medzinárodný festival Zlatý Gaštan 2016

8. a 9. september 2016

Aj tento rok vrcholilo kultúrne leto vo Vranove nad Topľou festivalom populárnej piesne s názvom Zlatý gaštan. Celý festival začal už vo štvrtok 8. septembra, kedy sa súťažiaci zo Slovenska, Poľska a Maďarska zoznámili v priebehu skúšok, počas ktorých sa snažili vylepšiť už vtedy svoje výborné spevácke výkony.

Piatok 9. septembra sa už išlo naostro. Festival začal o 10:00 hod. v Estrádnej sále Mestského domu kultúry. Jedenásť spevákov čakala plná sála študentov z vranovských stredných škôl. Na pódiu sa s jednou piesňou predstavili: Dominika Czekaj, Anička Gajdzíková, Karolina Piejko, Erik Jurčák, Diana Szeliga, Fanni Penzéliková, Kornelia Kulczycka, Adrián Ondov, Dominika Semáčová, Kamila Mokrzycka a Patrycja Chmiel. Už ako druhá v poradí zaznela aktuálne známa slovenská pieseň Unikát od Márie Čírovej, v skvelom emotívnom podaní Aničky Gajdzíkovej. Zo zahraničných piesní odzneli napr. A Thousand Years – Christina Perri, All of Me – John Legend, Proud Mary – Tina Turner. Všetky tieto tri piesne odspievali talentované dievčatá z Poľska a ako podporu si na javisko vzali aj tanečnice z poľského tanečného súboru T8 z Rzeszówa.

Mladé talenty z troch krajín sprevádzala na pódiu dvojica moderátorov Miro „Alex“ Alexovič a Daniel Sowa. V porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi bol tohtoročný festival výnimočný tým, že spevákov nedoprevádzala hudobná skupina Funny People. Organizátori vsadili na inú kartu. Zamerali sa totiž na scéniku a špeciálne efekty. Hra svetiel, videoprojekcia, detailné zábery spevákov, klavírny doprovod počas niektorých skladieb, dokonalé ozvučenie, skvelý výber piesní spravili z tohto festivalu skvelú šou. Tá sa páčila nielen študentom a vyučujúcim, ktorí spevákov odmenili obrovským aplauzom, ale aj priateľom z Poľska a Maďarska, ktorí nás poctili svojou návštevou.

Záver podujatia patril skupine Motív, ktorá je Vranovčanom veľmi dobré známa z iných mestských akcií. Traja hudobníci a jedna speváčka známymi hitmi rozospievali celú estrádnu sálu. Počas ich vystúpenia sa vyzbierali a spočítali hlasy, ktoré odovzdali diváci svojim favoritom. Najpresvedčivejší a najenergickejší výkon podala Kamila Mokrzycka. Tá za svoje jedinečné prevedenie piesne získala Cenu publika, ktorá je tento rok jedinou cenou, keďže bol festival označený ako nesúťažný a prebiehal bez prítomnosti poroty. Svoju výhernú pieseň si tak na pódiu s tancom ostatných súťažiacich vychutnala ešte raz.

Tešíme sa, že je o medzinárodný festival Zlatý gaštan každý rok veľký záujem. Talent predsa netreba skrývať a zanedbávať a preto sme radi, že práve týmto festivalom môžeme podporiť a zviditeľniť mladé spevácke talenty. 

Festival sa uskutočnil v rámci trvalej udržateľnosti projektu „Ochrana kultúrneho dedičstva historických regiónov Zemplína a Rzeszowského vojvodstva,  tradícia – súčasnosť – budúcnosť “, ktorú zabezpečuje Mestský domu kultúry vo Vranove n. T.. Partnerom projektu je Dom kultúry mládeže v Rzeszówe. Novinkou festivalu je zorganizovanie tohto podujatia ešte raz, a to dňa 13. októbra 2016 v Dome kultúry v poľskom meste Rzeszów.

Euroregion Karpacki

Aktivita bola organizovaná v rámci cezhraničnej spolupráce
medzi mestami Vranov nad Topľou a Rzeszów.

Erb mesta Rzeszów
Mediálni partneri