Medzinárodný festival Zlatý Gaštan vo Vranove n. T.

7.september 2017

Jubilejný 35. ročník súťažného festivalu populárnej piesne Zlatý gaštan 2017 predstavil trinásť speváckych talentov zo Slovenska, Poľska a Maďarska. Absolútnym laureátom festivalu sa stala Kornelia Kulczycka z Rzeszowa. Zlatý gaštan si pripísal na konto 35. ročník. Už len toto číslo si samo o sebe zaslúži rešpekt o to viac, že viacero súťaží tohto rangu sa, napriek podobnej tradícii, na scéne udržať nedokázalo. Jeho kľúčovou a zásadnou hodnotou je však priestor, ktorý Mestský dom kultúry vo Vranove nad Topľou ponúka mladým spevákom. Výborná organizácia, špičková zvuková technika, či profesionálni muzikanti z kapely Fanny People sú zárukou, že každý rok môžu zažiť na vlastnej koži a odovzdať ďalej publiku dokonalý zážitok.

Výnimkou nebol ani ostatný ročník. Vďaka trinástim finalistom estrádna sála „žila“, a to nielen na pódiu, ale aj v hľadisku, pretože publikom si užívalo každé jedno vystúpenie, ktoré sa speváčky a speváci snažili „okoreniť“ vlastným originálnym spôsobom. Práve diváci udelili v hlasovaní Cenu diváka Filipovi Marekovi (Sp. N. Ves), Cenu poroty získala Fanni Pénzeliková (Mlynky, Maďarsko) a Laureátom festivalu sa stal Erik Jurčák (Sp. N. Ves).
Posledným účinkujúcim vo finále bol Spišiak Filip Marek a jeho Hej sokoly! pri momentálnej popularite tejto piesne predstavovať určite nemusíme. Pri záverečnom popevku mu prišli na pódium urobiť spoločnosť Adrián Ondov s Erikom Jurčákom a asi je každému jasné, čo to s publikom urobilo... Napriek tejto gradácii to však stále nebol koniec šou. Keď moderátor Miro Alexovič pozval vzápätí na pódium všetkým finalistov, absolútna laureátka festivalu Kornelia Kulczycka si spontánne vypýtala mikrofón, dala rýchly pokyn kapele a Hej sokoly! odspievala v poľštine! „Za posledných desať rokov bola interpretačná úroveň v rámci tohto ročníka najvyššia! Každému, kto sa chce stať speváčkou alebo spevákom, môžem odporučiť iba jedno – spievať, spievať, spievať... Príkladom tohto prístupu je Kornélia Kulczycka, na ktorej vidieť, že spevom žije 24 hodín denne. Pred pár rokmi vyhrala vo Vranove Gaštanček a aj teraz na nej bolo vidieť rast. Predstavila sa naozaj ako komplexná speváčka a nepochybujem o tom, že má pred sebou skvelú kariéru,“ uviedol riaditeľ Mestského domu kultúry a člen poroty Alfonz Kobielsky.

Účasťou finalistov z Poľska, Maďarska, či Čiech Zlatý gaštan prerástol slovenské rozmery a posunul sa do medzinárodnej kategórie. Jeho organizátor Mestský dom kultúry vo Vranove nad Topľou však má ambíciu povýšiť ho na Vyšehradský festival s veľkolepým finále v Rzeszowe. „Tento nápad vo mne skrsol minulý rok, keď sme predstavili finalistov Zlatého gaštana aj v Rzeszowe a zožali sme veľký úspech. V tom istom čase rokovali v neďalekom zámku Lancut prezidenti Poľska, Slovenska, Maďarska a Česka a pri tejto príležitosti nám poľská televízia venovala v hlavných správach 5-minútový priestor, pričom nás predstavila ako vzorový projekt spolupráce v rámci Vyšehradu. Zároveň sme dostali ponuku, že pokiaľ by bolo finále v Rzeszowe, natočili by ho a odvysielali. Takáto ponuka sa neodmieta,“ dodal A. Kobielsky.

Euroregion Karpacki

Aktivita bola organizovaná v rámci cezhraničnej spolupráce
medzi mestami Vranov nad Topľou a Rzeszów.

Erb mesta Rzeszów
Mediálni partneri