Festival Zlatý gaštan 2018 s medzinárodnou účasťou

6. - 7.september 2018

Aj tento rok vrcholilo kultúrne leto vo Vranove nad Topľou festivalom populárnej piesne s názvom Zlatý gaštan. Festival sa začal už vo štvrtok 6. septembra, keď sa súťažiaci zo Slovenska a Poľska zúčastnili pódiových skúšok a o 19.00 h aj prvého festivalového kola, v ktorom spievali pred porotou na hudobný podklad. Aj keď divákov sa na prvom súťažnom kole zúčastnilo pomenej, v piatok 7. septembra už sála praskala vo švíkoch. Za potlesku divákov z radov základných a stredných škôl postupne predstúpilo pred odbornú porotu 13 finalistov. Štyristo divákov vytvorilo na festivale skvelú atmosféru. Navyše svojím potleskom a povzbudzovaním morálne podporili mladých spevákov. O hudobný doprovod sa postarala skupina Fanny People z Košíc. Estrádnej sále Domu kultúry vo Vranove n. T. načas vdýchli život speváci: Katarzyna Drozdowska, Justyna Branewska, Dominika Czekaj, Izabela Górka, Klaudia Kocój, Dominika Ficek a Martyna Dudek zo Rzeszowa, Krystian Bak z Jasla, Erik Jurčák a Filip Marek zo Spišskej Novej Vsi a domáci Martin Sobota, Michaela Neupauerová a Jana Tribulová. Divákom sa najviac páčil výkon Martyny Dudek z Rzeszowa, ktorá si odniesla Cenu diváka a vzápätí aj 2. miesto. Odbornú porotu presvedčil výkon domácej Jany Tribulovej, ktorá speváčke udelila Cenu poroty. Tretie miesto si vyspieval Filip Marek zo Spišskej Novej Vsi. Prvé miesto obsadil Krystian Bak z Jasla, ktorý si cenu prevzal z rúk primátora mesta Ing. Jána Ragana.
Mladé talenty slovom sprevádzal na pódiu už tradične pohotový moderátor Miro „Alex“ Alexovič, ktorý prekvapil dokonalým prehľadom zo sveta hudobných zaujímavosti. V porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi bol tohtoročný 36. ročník festivalu opäť na vyššej úrovni. Organizátori vsadili na talent mladých umelcov, gradáciu piesni umocnili špeciálne svetelné a zvukové efekty, až napokon z toho vzišla skvelá hudobná show. Tá sa páčila aj našim cezhraničným partnerom z družobných miest Rzeszowa a Jasla, ktorí nás poctili svojou návštevou. Organizátori festivalu Mesto Vranov n. T. a Mestský dom kultúry vo Vranove n. T. sa tešia, že o účasť na festivale je každý rok stále veľký záujem. Talent predsa netreba skrývať, práve naopak, podporovať a rozvíjať.
 Festival sa uskutočnil v rámci trvalej udržateľnosti projektu s názvom „Ochrana kultúrneho dedičstva historických regiónov Zemplína a Rzeszowského vojvodstva, tradícia – súčasnosť – budúcnosť “, ktorý bol financovaný zo zdrojov EÚ. Partnerom projektu je Dom kultúry mládeže v Rzeszówe.

Text: Silvia Nusová
Foto: Bc. Maroš Sobota

Euroregion Karpacki

Aktivita bola organizovaná v rámci cezhraničnej spolupráce
medzi mestami Vranov nad Topľou a Rzeszów.

Erb mesta Rzeszów
Mediálni partneri