Dni Vyšehradskej kultúry v Jasle

18. a 19. august 2012

V poľskom meste Jaslo sa v dňoch 18. až 19. augusta 2012 uskutočnil Medzinárodný festival Vyšehradskej kultúry, na ktorom svoju tradičnú ľudovú kultúru prezentovali umelci zo Slovenska, Poľska, Čiech, Maďarska a Ukrajiny. Festival patrí medzi najpopulárnejšie podujatia svojho druhu v Poľsku. Už niekoľko rokov je ideálnym miestom na prezentáciu Slovenska, slovenskej kultúry a tradícií v rámci Poľska a skupiny V4. Sprievodným podujatím festivalu bol VII. ročník Medzinárodných dní vína, na ktorom sa predstavili producenti z celej Európy vrátane Slovenska.

Mestský dom kultúry vo Vranove n. T. má už trojročnú veľmi úspešnú cezhraničnú spoluprácu s mestom Rzeszow s ktorým v roku 2009 vstúpil do spoločného projektu, vďaka ktorému získal finančné prostriedky z fondov EU na modernizáciu Domu kultúry vo Vranove n. T.. V súčasnosti rozbieha cezhraničnú spoluprácu aj s mestom Jaslo. Mestský dom kultúry preto s radosťou prijal ich pozvanie a zúčastnil sa Medzinárodného festivalu Vyšehradskej kultúry. Spoločne so zástupcami Mestského domu kultúry vo Vranove n. T. za hranice Poľska odcestovala aj Folklórna skupina Kňahinka, ktorá úspešná reprezentovala na festivale slovenskú ľudovú kultúru. Pozvané delegácie slávnostne prijal na pôde Mestského úradu v Jasle primátor mesta Andrzej Czernecki. Predstavitelia mesta sa spoločne s folklórnymi skupinami zúčastnili slávnostného sprievodu, ktorý smeroval na námestie, kde nasledovala prezentácia a vystúpenie jednotlivých folklórnych skupín krajín V4. Kňahinka divákom Jaselského námestia predviedla zvyky a tradície našich predkov z oblasti Zemplína formou spevu, tanca aj hovoreného slova. 25 členný kolektív nadšencov folklóru pod vedením Michala Kertisa pripravil poľskému publiku nezabudnuteľný zážitok. Na úspešnej reprezentácii nášho mesta a krajiny v Jasle sa aktívne podieľali aj vranovskí výtvarníci PhDr. Slavomír Čupil a Peter Treciak, ktorí sa tam zúčastnili na sedemdňovom výtvarnom plenéri. Svoj umelecký pohľad na toto poľské mesto zachytili maľbou na ôsmich obrazoch, ktoré majú možnosť vidieť návštevníci Jaselského Domu kultúry na výstave „Jaslo malowane“.

Počas týchto dvoch dní sme mali príležitosť spoznať kultúru a zvyky našich susedných krajín a naopak, im ukázať niečo s nášho kultúrneho dedičstva. Navyše sme získali cenné kontakty a možnosť nadviazať cezhraničnú spoluprácu s Ukrajinským mestom Truskawiec s ktorým plánujeme v najbližšom období vstúpiť do spoločných projektov Programu cezhraničnej spolupráce ENPI Maďarsko - Slovensko - Rumunsko - Ukrajina 2007-2013. Každá cezhraničná spolupráca je pre nás novou výzvou, ktorá zo sebou prináša množstvo skúseností a hlavne prínos aj pre ďalšie generácie.

Mediálni partneri