Kinosála

Kino Mladosť vo Vranove nad Topľou začalo svoju prevádzku v roku 1985. V to období naše kino fungovalo spolu s neďalekým kinom Topľa. Kino Topľa ukončilo prevádzku v roku 1990 kedy budovu kina v rámci reštitúcií vrátili pôvodným majiteľom. Od tohto času je kino Mladosť jediným kinom v okrese Vranov nad Topľou. V roku 1996 sa stal prevádzkovateľom Mestský dom kultúry. Až nový prevádzkovateľ začal postupne, ako to financie dovoľovali modernizovať kinosálu a aj premietaciu techniku.
Prvou výraznejšou technologickou inováciou bolo nainštalovanie analógového priestorového ozvučenia v roku 1998. Touto zmenou skončila éra jednokanálového ( mono) zvuku v našom kine. V roku 2008 prebehla ďalšia čiastočná rekonštrukcia kinosály a to výmenou podlahovej krytiny a výmenou pôvodných kresiel za kreslá z estrádnej sály Domu kultúry. V roku 2010 prebehla modernizácia celého kultúrneho domu, čo sa týka kina, bola nainštalovaná klimatizácia do kinosály a pribudol aj výťah ktorý umožňuje bezbariérový vstup do kinosály. V roku 2013 prebehla najdôležitejšia časť rekonštrukčných prác a tou bola digitalizácia premietacej techniky. Náklady na digitalizáciu boli 144 500 €. Audiovizuálny fond podporil digitalizáciu sumou 32 500 €. Zvyšné náklady boli zo zdrojov Mesta Vranov nad Topľou a zo zdrojov Mestského domu kultúry. Digitalizáciou sme dosiahli najvyššiu možnú úroveň filmovej projekcie. Filmy sú uvádzané hneď v deň premiéry a kvalita zvuku a obrazu je neporovnateľná. Tieto faktory zvýšili na záujme o filmy čo sa prejavilo v diváckej návštevnosti a rastu tržieb. Posledná výrazná investícia bola v roku 2016 výmena kresiel. Náklady na výmenu kresiel boli 38 327 €. Aj tento projekt finančne podporil Audiovizuálny fond sumou 18 000 €. V rámci projektu bolo zakúpených a nainštalovaných 199 kresiel z toho 22 vysokých kresiel a 177 sklápacích kresiel kde sa nachádza aj 6 kresiel pre dvojice. Kino ročne odpremieta približne 420 predstavení pre približne 27 000 divákov.

Digitalizácia nášho kina umožnila poskytovať občanom aj nové služby, ktoré pri klasickom analógovom premietaní doteraz neboli možné. Napríklad premietanie 3D filmov za nižšiu cenu ako v cinemax-och, možnosť rýchlej voľby filmového titulu na filmové predstavenie z vlastného filmového archívu. Obsahom archívu môže byť niekoľko desiatok filmových titulov. Záleží od kapacity diskového priestoru. S novým tech. zariadením sme získali možnosť priamych prenosov významných športových a kultúrno-spoločenských podujatí z rôznych kútov sveta v 3D formáte alebo uvádzanie premiérových filmov v tom istom čase, ako vo veľkých svetových kinách. Filmová ponuka sa rozšírila o pútavé vzdelávacie programy pre základné a stredné školy v 3D formáte. V zmodernizovanej kinosále môžu prebiehať konferencie s možnosťou projekcie na veľkom plátne. Digitálna premietacia technika umožňuje premietanie z ľubovoľného zdroja videosignálu (DVD prehrávač, počítač, USB kľúč, pevný disk, mobilný telefón...). Podnikateľské subjekty majú možnosť využiť sprostredkovanie reklamy širokej verejnosti pred filmovým predstavením.

Kinosála sa nachádza na prvom poschodí DK a má obdĺžnikový tvar s kapacitou 198 miest. Priestor sály je výškovo členený, vhodný na prednášky, semináre, prezentácie, školenia, premietanie filmov a prenosy športových zápasov a koncertov.
Veríme, že medzi spokojnými divákmi, ktorí navštívili niektoré z kultúrnych či filmových predstavení MsDK ste boli aj Vy.

Mediálni partneri